Biustonosze sportowe - dlaczego warto?

DLACZEGO WARTO NOSIĆ BIUSTONOSZE SPORTOWE?

Kompletując strój sportowy, najczęściej myślimy o tym, by był wygodny. Ubranie sportowe powinno być elastyczne, niekrępujące ruchów, nie obcierające skóry, nawet gdy jesteśmy zgrzane i bardzo intensywnie się ruszamy, przewiewne – „oddychające”. Ubranie i buty to jednak nie wszystko – pod spodem mamy przecież jeszcze bieliznę, czyli majtki i biustonosz. Niestety ćwicząc w codziennym staniku szybko odkrywamy, że jest niewygodny, obciera, gniecie. Często też nie podtrzymuje naszego biustu tak, jak byśmy chciały.

Rozwiązaniem są specjalne biustonosze sportowe opracowane przez firmy specjalizujące się w produkcji biustonoszy. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie chodzi tu o topy sportowe stosowane „zamiast” biustonosza, a mające postać czegoś w rodzaju krótkiej obcisłej koszulki, oferowane przez producentów ubrań sportowych. Taki „biustonosz” nie będzie nas uwierał, ale także nie podtrzyma naszych piersi. Zrobi to nawet gorzej niż codzienny stanik. Dlatego do uprawiania sportu, zwłaszcza bardziej intensywnych jego odmian, jak bieganie, powstały specjalistyczne biustonosze sportowe, które zapewniają nie tylko wygodę w czasie poruszania się, ale także podtrzymanie i unieruchomienie piersi. Zostały one opracowane przez producentów biustonoszy, nie koszulek – którzy inwestują w rozwój i badania nad konstrukcjami i materiałami optymalnymi dla podtrzymania naszego biustu.

Dlaczego podtrzymanie piersi jest takie ważne? Najlepiej wiedzą to właścicielki dużych piersi: większy biust to większy ciężar, a podskakujące w czasie biegania, aerobicu, zumby czy tańca piersi po prostu bolą. Wystarczy zresztą, że nam przeszkadzają, odbierając nam dynamikę i swobodę ruchu. Ileż to razy widziałyśmy kobiety przytrzymujące piersi w trakcie podbiegania do autobusu? A może same tak robimy? To niewygodne, krępujące i wiele z nas niepotrzebnie zniechęca do uprawiania sportu. Ciężko poświęcić się treningowi, gdy ciągle przeszkadza nam biust…

Jest jeszcze medyczna strona problemu. Nasze piersi nie mają mięśni. Tym, co utrzymuje ich kształt, jest skóra oraz znajdujące się wewnątrz piersi więzadła zbudowane z tkanki łącznej – tzw. podwieszenie więzadłowe sutka oraz więzadła Coopera. Są to delikatne struktury i istnieją obawy, że przy dużych obciążeniach i wstrząsach ich rozciąganie może wzmagać opadanie piersi. Na kondycję naszych biustów nie będzie więc miało wpływu ćwiczenie mięśni piersiowych – bo w piersiach ich nie ma. Jedyne co możemy zrobić, by zadbać o ich kondycję, jest noszenie odpowiedniego biustonosza wtedy, gdy piersi narażone są na wstrząsy. Czyli skutecznie redukującego wstrząsy biustonosza sportowego.

Czym różni się specjalistyczny stanik sportowy od codziennego? Po pierwsze – może mieć fiszbiny lub ich nie mieć. Istnieją dobre modele zarówno z fiszbinami jak i bez. Te na fiszbinach jednak skuteczniej unieruchomią biust, ponieważ rozdzielają piersi. Każda pierś ma osobną przestrzeń, w której jest zamknięta (fachowo nazywa się to enkapsulacją), co redukuje jej ruchy nie tylko w kierunku góra-dół, ale także na boki. Dlatego warto czasem przyjrzeć się modelom „na drutach”, zwłaszcza jeśli mamy w planach bieganie. Po drugie – stanik sportowy jest zrobiony z zupełnie innych materiałów. Są to materiały funkcyjne – oddychające i odprowadzające wilgoć od skóry, tak jak w odzieży sportowej. Są także przystosowane do bliskiego kontaktu ze skórą – nie obcierają. W biustonoszach sportowych dąży się do tego, by szwów było jak najmniej, a te, które są – nie obcierały skóry. Stanik sportowy ma też z reguły bardziej zabudowane, sięgające wyżej miseczki, szeroki tył oraz szerokie, wyściełane ramiączka, dla lepszego rozłożenia obciążeń i „zatrzymania” piersi w biustonoszu. Niekiedy ramiączka mogą być spinane z tyłu na plecach, co może poprawiać podtrzymanie piersi. Głównym jego zadaniem jest jak najmocniejsze unieruchomienie piersi przy jednoczesnym zapewnieniu wygody.

A co jeśli masz małe piersi? Nawet wtedy warto zamienić codzienny stanik na specjalistyczny sportowy. Nawet jeśli podskakujący biust nie sprawia ci bólu – to podświadomie fakt ten może ci przeszkadzać, odwracać uwagę, pogarszać kondycję skóry lub więzadeł. A jeśli nie masz ochoty ćwiczyć bez biustonosza – to ten sportowy na pewno zapewni ci większy komfort niż codzienny stanik. Każdy biust zasługuje na dobry biustonosz sportowy!

JAKIE STANIKI DO JAKIEJ AKTYWNOŚCI?
NASZE MARKI
WYBIERAMY BIUSTONOSZ SPORTOWY

Biustonosz sportowy to niezastąpiona część naszego ubioru do aktywności ruchowej. Nie będzie dużej przesady w stwierdzeniu, że dobry sportowy stanik jest równie ważny, jak dobre buty do biegania. Trudno o komfortowy i przyjemny trening w niewygodnych albo źle dobranych butach, prawda? Podobnie nasz biust – ubrany w niewłaściwie dobrany albo „niesportowy” biustonosz może naprawdę ucierpieć i uprzykrzyć nam zajęcia ruchowe.

Te z nas, które planują niezbyt dynamiczny ruch, albo ich piersi są naprawdę niewielkie i lekkie, mogą wykorzystywać bieliznę codzienną. Jednak nawet właścicielkom mniejszych piersi dużo większy komfort trenowania zapewni specjalistyczny biustonosz sportowy, który nie będzie obcierał ani uwierał, a jednocześnie mocno podtrzyma biust. Posiadaczkom większych piersi zaś dobry stanik sportowy jest naprawdę niezbędny. Warto go sobie sprawić, aby biust nie podskakiwał z każdym ruchem.

Biustonosz sportowy ma dwa podstawowe zadania: podtrzymać i zminimalizować ruch piersi w trakcie ćwiczeń oraz zapewnić komfort naszej skórze. Biustonosze sportowe redukują wstrząsy dzięki odpowiedniej konstrukcji miseczek, mocnemu tyłowi i ramiączkom, które razem tworzą konstrukcję nośną odpowiednio rozkładającą ciężar piersi. Komfort termiczny zapewniają techniczne materiały, takie jak coolmax, czy przepuszczalne dla powietrza pianki. Dzięki bezszwowym miseczkom albo płaskim szwom nasza skóra uniknie otarć.

PORÓWNANIE BIUSTONOSZY - FREYA ACTIVE CZY PANACHE SPORT

PANACHE SPORT NA FISZBINACH

Panache Sport wersji na fiszbinach jest produkowany do rozmiaru brytyjskiej miseczki J. Dużą zaletą tego modelu są fiszbiny, dzięki którym piersi są zabezpieczone przed gwałtownymi ruchami nie tylko góra-dół, ale także na boki. Dla wygody fiszbiny są umieszczone w specjalnych miękkich, elastycznych osłonkach z silikonu, dzięki czemu nie gniotą skóry i są praktycznie niewyczuwalne. Tył biustonosza i ramiączka są szerokie i wygodne i dobrze rozkładają ciężar piersi.

Model na fiszbinach nadaje się do wszystkich rodzajów aktywności, ale wyjątkowo cenią go biegaczki. Według przeprowadzonych badań, model ten redukuje wstrząsy biustu aż o 83%. Jeśli więc szukasz biustonosza sportowego do biegania, a zwłaszcza biustonosza sportowego na duże piersi, wypróbuj ten model. Użytkowniczki chwalą go także za to, że nie spłaszcza biustu i zapewnia zgrabny wygląd.

PANACHE SPORT BEZ FISZBIN

Te z Was, które z jakichś przyczyn wolą uniknąć „drutów” lub nie są jeszcze przekonane do ćwiczenia z fiszbinami, mogą zacząć od Panache Sport bez fiszbin. Model ten jest zaprojektowany niemal identycznie, jak wersja z fiszbinami. Brak „drutów” nieco osłabia jego podtrzymujące właściwości w porównaniu z „fiszbinowcem”, jednak daje sobie radę z trzymaniem biustu w całym zakresie rozmiarowym, w którym jest produkowany. Jest on trochę mniejszy niż w wersji z fiszbinami (do brytyjskiej miseczki H).

Jeśli jesteś osobą szczupłą i potrzebujesz biustonosza o małym rozmiarze pod biustem – mamy dla ciebie dobrą wiadomość, Panache Sport jest produkowany już od obwodu 60 pod biustem! Jeśli zaś jesteś osobą raczej plus size – znajdziesz dla siebie rozmiary do 85-90 pod biustem.

FREYA ACTIVE CORE

Freya Active Core to coś dla tych z Was, które nie przepadają za grubszymi, usztywnianymi miseczkami. W tym modelu miseczki są miękkie, nieusztywnione, uszyte z dwóch warstw materiału Coolmax, dzięki czemu na pewno nie będzie za gorąco. Materiał ten oddycha i odprowadza wilgoć od ciała.

Miseczki nie są modelowane termicznie, lecz szyte z kilku części. Szwy jednak są opracowane tak, by nie drażniły skóry. Core ma oczywiście niezbędny w staniku sportowym szeroki tył oraz wyściełane ramiączka. Produkowany jest aż do brytyjskiej miseczki K (czyli europejskiej miseczki…O!) co jest jednym z największych zakresów rozmiarowych na świecie.

FREYA ACTIVE SONIC

Trochę mniejszy zakres rozmiarów (do brytyjskiej miseczki H) ma model sportowy Freya Active Sonic. Sonic także jest modelem na fiszbinach. Jego miseczki są już lekko usztywnione (modelowane termicznie), jednak pianka, z której są zrobione, jest miękka. Jest to pianka typu spacer, przepuszczalna dla powietrza. Od wewnątrz miseczki są podszyte materiałem Coolmax. Jest to biustonosz nieco niżej zabudowany i „lżejszy” od Core, i jest przeznaczony dla właścicielek biustów do brytyjskiej miseczki H. Ma oczywiście typowe dla staników sportowych szerokie wyściełane ramiączka, a z tyłu ramiączek jest haczyk, którym można spiąć ramiączka na plecach.

Biustonosze Freya Active nadają się do wszystkich rodzajów aktywności sportowej, także do biegania.

BIUSTONOSZ SPORTOWY - NIE TYLKO DLA SPORTU

Zastanawiasz się, czy przyda ci się stanik sportowy, jeśli nie uprawiasz sportu, albo w czasie ćwiczeń wystarcza ci zwykły codzienny biustonosz? Warto zainteresować się biustonoszami sportowymi do noszenia nie tylko na treningi!

Biustonosz sportowy jest zaprojektowany w taki sposób, by był maksymalnie wygodny zarówno dla biustu, jak i ramion, klatki piersiowej i pleców. Niektóre modele biustonoszy sportowych, takich jak Panache Sport bez fiszbin, nie mają fiszbin, co może być bardzo dużą zaletą dla tych z was, które nie przepadają za drutami, ale chciałyby mieć dobrze podtrzymany biust przez cały dzień.

Szczególnie posiadaczki większych piersi mogą bardzo docenić wygodę stanika sportowego na co dzień. Konstrukcja biustonoszy sportowych jest maksymalnie odciążająca dla ciała, ponieważ obciążenia są w nich tak rozłożone, że nacisk na ciało i skórę staje się minimalny. Dlatego posiadaczki dużych i bardzo dużych biustów wybierają czasem biustonosze sportowe do codziennego noszenia. Sprawdzają się one zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają swobody ruchów. Na przykład, jeśli przewidujesz intensywny dzień, pracujesz fizycznie, planujesz większe sprzątanie, czy długi spacer z dziećmi – w staniku sportowym będzie ci wygodniej niż w zwykłym biustonoszu.

Treningi to nie tylko biegi czy zajęcia fitness. Długie piesze wycieczki, zwłaszcza górskie, gdy wysiłek jest bardziej intensywny, to także okazja, gdy przyda się wygodny, przewiewny i dobrze odprowadzający wilgoć biustonosz sportowy. Bielizna sportowa jest tak zaprojektowana, by nadawała się do noszenia także bez ubrania, dzięki czemu w trakcie upałów możesz nawet zdjąć koszulkę i wędrować w samym biustonoszu, nie mówiąc już o wygodzie niekrępującego zmieniania odzieży w razie potrzeby.

W dłuższej podróży, gdy spędzasz sporo czasu siedząc czy półleżąc, a w czasie przesiadek schylasz się po walizki, model sportowy, zwłaszcza bez fiszbin, będzie dużo lepszym wyborem niż zwykły codzienny biustonosz. Będzie ci w nim wygodniej w różnych pozycjach, mniej się spocisz. Zasypiając w wygodnym biustonoszu sportowym „bez drutu” nie będziesz się obawiać niekomfortowego przebudzenia.

Polecamy biustonosze sportowe nie tylko do sportu, ale i na wszystkie sytuacje, w których wykonujesz wysiłek fizyczny albo potrzebujesz większej wygody i swobody ruchów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 460 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-06-23
Wspaniała obsługa! Bardzo szybko i sprawnie.
2020-07-01
Super

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityka prywatności i cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz ustawić w Twojej przeglądarce.

WYRAŻAM ZGODĘ
pixel