Biust doświadczony, czyli jaki biustonosz na piersi po karmieniu?
Piersi po przejściach, mało jędrne, miękkie, lejące czy wręcz obwisłe. Oj, nie jesteśmy fankami ani tej sytuacji, ani tych określeń... Dlatego proponujemy nowe określenie: biust doświadczony! Doświadczenie to coś, co zawsze zostawia po sobie ślady w nas - inaczej nie byłoby ważne. A że czasem te ślady niezbyt nam się podobają - może powinnyśmy nauczyć się patrzeć na to inaczej? Pierś doświadczona - może powinna stać się piersią dumną?
To, co dzieje się z naszymi piersiami pod wpływem takich doświadczeń, jak karmienie, czy starszy wiek, jest rzeczą całkiem naturalną. Nasze biusty nie są zrobione z plastikowych baloników, lecz z żywego ciała, czyli czegoś dużo, dużo bardziej skomplikowanego niż trwały plastik. Inaczej nie byłyby takie wspaniałe, piękne i pożyteczne.
Wróćmy jednak do biustonoszy. Często zadajecie nam pytania, jak dobrać biustonosz na piersi po karmieniu?
Z biustem po karmieniu problemy są następujące:
- Jest często mniejszy niż był w trakcie karmienia. Niekiedy nawet mniejszy, niż przed karmieniem. Czasem jednak prawie wcale nie zmienia rozmiaru - to indywidualna sprawa.
- Wydaje się mniejszy, bo jest miększy. Wobec tego dlaczego miseczki wielu staników wydają się za duże? Po prostu pierś stała się bardzo, bardzo miękka i zamiast jędrnie się wypiętrzać, spada na dno miseczki stanika, albo krawędzie miseczek zaczynają fałdować się i odstawać. Dochodzimy do wniosku, że stanik jest za duży.
- Przez pewien czas jest bardzo, bardzo miękki. Kobiety często mówią, że wcześniej wypełniony mlekiem, teraz jest pusty. Z czasem zanika tkanka gruczołowa, która w czasie ciąży rozrosła się, by produkować mleko. Na jej miejsce natomiast wchodzi tkanka tłuszczowa. Ten proces jednak trwa jakiś czas - kilka-kilkanaście miesięcy.
Mniejsze miseczki?
Czy na biust po karmieniu trzeba dobrać inny rozmiar biustonosza? Często tak. Pamiętajmy też, że w okolicach ciąży zmianom ulega także nasz rozmiar pod biustem - tyjemy bądź chudniemy. Trzeba się wiec na nowo wymierzyć i dobrać stanik.
Często w związku z pokarmieniowym "spadkiem" biustu potrzebujemy także mniejszych miseczek. Uważajmy jednak, by nie dobrać zbyt małych. Łatwo o to, ponieważ miseczki bardzo często odstają bądź fałdują się w górnej części. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy fiszbina w mniejszej miseczce nie nachodzi na pierś z żadnej strony. Jeśli tak - to znaczy, że mimo odstawania koronki na górze, miseczka jest jednak za mała!
Jaki sposób na odstawanie?
Niestety początkowo, gdy nasze piersi uparcie "spadają" na samo dno miseczek, odstawanie krawędzi jest właściwie nieuniknione. Raczej nie wybierajmy wtedy biustonoszy usztywnianych, ponieważ sztywna krawędź będzie albo sztywno odstawała (co będzie widoczne pod ubraniem), albo też nasza pierś się przez nią "przeleje" na zewnątrz, zwłaszcza jeżeli chroniąc się przed odstawaniem wybierzemy jeszcze mniejszą miseczkę.
Potrzebny nam taki biustonosz, którego miseczka u góry jest wykończona na miękko. Dzieki temu pod ubraniem przylgnie do piersi i nie będzie jej widać. Dobre rezultaty dają biustonosze z elastyczną koronką u góry, takie jak biustonosz Panache Andorra.
Sprawdzają się także biustonosze półusztywniane, tj. takie z usztywnianym dołem miseczki i miękką górą.
Warto próbować różnych modeli miękkich - efekt idealnego przylegania koronki do piersi może być trudny do uzyskania, ale można próbować się do niego zbliżyć.
To nie przelewki!
"Lejące" - to określenie nieźle oddaje zachowanie doświadczonego biustu. Miękka tkanka ma tendencję do przedostawania się na zewnątrz przez wszelkie twarde krawędzie, zwłaszcza jeżeli biustonosz ma nisko zabudowane miseczki.
Dlatego trzeba się trochę bardziej "zabudować". Zrezygnujmy na razie z push-upów, niskich półmiseczek (half-cupów). Postawmy na kroje, które zakrywają większą część piersi. Jeśli zależy nam na seksownej elegancji, wybierajmy przejrzyste koronki. Zabudowany biustonosz (pełna miseczka, full-cup) czy balkonetka także może być seksowny!
Długofalowy efekt
Jak już wspomniałyśmy, z czasem pokarmieniowe piersi poprawiają swój stan, choć nie mamy gwarancji, że wrócą idealnie do tej formy, którą miały przed karmieniem czy też tej wielkości, którą miały w trakcie. Poprawa jednak najczęściej jest widoczna. Ważne, by po ciąży i karmieniu nie odmawiać naszemu biustowi zainteresowania. I, przede wszystkim, podtrzymania - podobnie zresztą jak w trakcie. Ten czas regeneracji jest dla niego ważny - trzeba go wspomóc! Nie ignorujmy więc tematu odpowiedniego biustonosza i nie zrażajmy się tym, że nie zawsze efekt jest perfekcyjny. Z czasem piersi odwdzięczą nam się tak dobrą formą, jak to możliwe.
Na zakończenie zapraszamy do zerknięcia na nasz filmik. Nasza ekspertka Maria pokazuje, jak dobrać biustonosz na doświadczony biust. Jest to miękka balkonetka w lawendowym kolorze, tego typu modeli wiele znajdziecie w myBra.pl, a identycznym modelem, choć w innych kolorach, jest piękny kwiecisty biustonosz Rosie Curvy Kate.
A może macie własne sposoby na ubranie biustu doświadczonego? Ulubione typy i modele biustonoszy na biust po karmieniu? Podzielcie się nimi!