Do kiedy rosną piersi?
Pytanie, do jakiego wieku rosną piersi, najczęściej zadają te najmłodsze z nas. Ale wbrew pozorom zmiany rozmiaru biustu dotyczą nie tylko nastolatek! Postaramy się odpowiedzieć Wam, w jakich okresach życia i z jakiego powodu możemy spodziewać się zmian rozmiaru piersi. Przypominamy, że każda zmiana wielkości biustu i obwodu pod biustem może wymagać dobrania nowego rozmiaru biustonosza - dlatego warto śledzić przemiany, jakim podlega nasze ciało i odpowiednio na nie reagować.
Dojrzewanie
Gdy nastolatka pyta, kiedy jej piersi osiągną już swój ostateczny rozmiar - najprostsza odpowiedź brzmi: kiedy zakończy się okres pokwitania. Nie da się podać dokładnej granicy wiekowej, ponieważ u różnych dziewcząt okres ten może przypadać na nieco różne lata, ale z reguły można założyć, że w wieku lat 19-20 nasze piersi są już w pełni rozwinięte.
To jednak nie znaczy, że piersi nigdy nam już nie urosną! Piersi zbudowane są z dwóch typów tkanek: gruczołowej (tej, która odpowiada za produkcję mleka dla dziecka) i tłuszczowej. Ilości tych tkanek mogą powiększać się lub maleć w ciągu naszego życia pod wpływem różnych czynników.
Przybieranie na wadze
Gdy tyjemy, zwiększa się w naszym ciele ilość tkanki tłuszczowej. Nastolatki bywają bardzo szczupłe, ale jako dorosłe kobiety często przybieramy na wadze z różnych przyczyn. Najczęściej przyrost wagi łączy się również z powiększeniem się piersi, ale... nie zawsze. Tyjemy w różny sposób - to, w których miejscach odkłada się nam najwięcej tkanki tłuszczowej, zależy od indywidualnego typu hormonalnego. Część z nas na przykład tyje najpierw w biodrach (figura gruszki), u innych - powiększają się najpierw obwody w górnej połowie ciała. Te ostatnie najczęściej mogą "liczyć" na powiększenie rozmiaru piersi w wyniku przybrania na wadze.
Nie polecamy jednak nikomu tycia na siłę! Naszym priorytetem jest zdrowie, odżywiajmy się zatem tak, by zaspokoić potrzeby naszego organizmu, a nie dla osiągnięcia wymarzonego rozmiaru.
Chudnięcie
Przy spadku wagi rozmiar piersi również często się zmienia. Także i w tym przypadku zmiany mają charakter indywidualny. Niektóre z nas najszybciej chudną "w biuście", inne z kolei - "pod biustem" - u tych pierwszych najpierw spadnie rozmiar miseczki, u drugich - rozmiar pod biustem, co może wymagać paradoksalnie nie mniejszego, a większego rozmiaru miseczki. Jeśli w biustonoszu robi nam się za luźno, a w miseczkach - pusto, koniecznie skonsultujmy się z brafitterką!
Ciąża i karmienie
To okres, w którym rzadko która kobieta nie odnotuje żadnych zmian w rozmiarze piersi. Przeważnie piersi rosną - wzrasta ilość tkanki gruczołowej potrzebnej do produkcji mleka dla naszego potomstwa, często też również tyjemy, więc wzrasta nam tkanka tłuszczowa - ale przemiany te nie przebiegają u każdej z nas tak samo. Najwłaściwiej byłoby powiedzieć, że stuprocentowych reguł brak :-) Przyrost zaczyna się już w ciąży, piersi mogą rosnąć w okresie karmienia, i z czasem stopniowo się zmniejszać do rozmiaru sprzed ciąży. Jednak u wielu z nas piersi już pozostają większe. Zdarza się nawet, że biust po ciąży pozostaje mniejszy, niż był przedtem. Ten spadek warunkowany jest dwiema przyczynami: spadek ilości tkanki gruczołowej oraz chudnięcie.
Cykl miesięczny
U większości kobiet pod wpływem przemian hormonalnych w trakcie cyklu piersi zmieniają swój rozmiar. Większe są w drugiej połowie cyklu. Niektóre z nas potrzebują nawet dwóch kompletów biustonoszy - odpowiednich na pierwszą oraz na drugą fazę cyklu.
Pamiętajmy więc - nasze piersi mogą wiele razy w ciągu życia zmieniać swój rozmiar: rosnąć lub się zmniejszać. Dlatego nie upierajmy się przy tym rozmiarze biustonosza, który dobrałyśmy sobie w wieku 19 lat. Co pewien czas weryfikujmy rozmiar - warto zmierzyć obwód pod biustem i w biuście, skontaktować się z brafitterką, przymierzyć biustonosze w innym rozmiarze. Biust zmiennym jest! A wraz z nim powinien zmieniać się biustonosz...