Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać biustonosz do karmienia piersią?

Jak dobrać biustonosz do karmienia piersią?

 

Zacznijmy od pytania, czy w ogóle potrzebujemy specjalnego biustonosza do karmienia? Część kobiet w ogóle z niego rezygnuje, uznając, że to kłopotliwe i kosztowne, bo rozmiar piersi w trakcie karmienia i po nim i tak się zmienia. Czy nie lepiej na ten czas zrezygnować z biustonosza? Oczywiście noszenie biustonosza lub nie jest wyborem każdej z nas – nie jest to medyczna konieczność. Warto jednak pamiętać o tym, że w okresie karmienia piersi poddawane są większym niż zwykle obciążeniom, ponieważ z reguły rosną, czasem znacznie. Zmieniają także swój rozmiar i ciężar w ciągu doby.

Odpowiednio dopasowany biustonosz do karmienia:

  • pomaga zapobiegać rozciąganiu skóry i tak już obciążonej cięższymi niż zwykle piersiami, a także rozstępom
  • podtrzymując piersi, zapobiega ich kołysaniu (które bywa bolesne) i zapewnia swobodę ruchów
  • pomaga zapobiegać dolegliwościom ze strony kręgosłupa i barków w przypadku dużych piersi (patrz rozdział: „Czy biustonosz pomaga na bóle pleców?”)
  • umożliwia noszenie wkładek laktacyjnych, dzięki którym twoje mleko nie przesiąknie na ubranie czy pościel.

 

Zobacz wszystkie biustonosze do karmienia!

 

Kiedy kupić biustonosz do karmienia?

Biustonosz do karmienia najlepiej kupić ok. 1 miesiąca przed planowanym terminem porodu.

Brafitterka radzi:

Najlepiej nie zwlekaj z zakupem biustonosza do karmienia do czasu po porodzie. Wtedy nie będziesz miała do tego „głowy”. Zrób to na przełomie 8 i 9 miesiąca ciąży.

Jaki rozmiar kupić? Przeczytaj poniższe wskazówki albo napisz do mnie: brafitterka@mybra.pl.

 

Jak dobrać rozmiar biustonosza do karmienia?

Ogólnie, biustonosz do karmienia powinien być dobrany tak samo, jak biustonosz codzienny (zajrzyj do rozdziału „Jak poznać, czy mój biustonosz jest dobry” itd.). Musi on spełnić wszystkie te warunki, które powinny być spełnione w biustonoszu codziennym, aby skutecznie podtrzymywał biust. Podtrzymanie jest szczególnie ważne dla karmiących piersi. Dobierz więc rozmiar tak, by biustonosz podnosił piersi, które powinny mieścić się w miseczkach, a fiszbiny – jeśli są – powinny przylegać do klatki piersiowej wokół piersi (w żadnym wypadku nie powinny naciskać na piersi). Pas biustonosza powinien trzymać się na jednym poziomie z tyłu i z przodu (bez podnoszenia się tyłu do góry).

Jak obliczyć rozmiar biustonosza do karmienia?

Sposób obliczania rozmiaru „karmnika” trochę się różni od obliczania rozmiaru codziennego biustonosza. Musimy wziąć pod uwagę, że nasze wymiary po porodzie się zmienią: zmniejszy się obwód pod biustem, a piersi się powiększą. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zmodyfikować zwykłe obliczanie rozmiaru, tak by pasowało do biustonosza do karmienia.

Obliczanie rozmiaru biustonosza do karmienia zacznij od zmierzenia obwodu pod biustem miarką krawiecką. Od otrzymanego wyniku odejmij 10 – ponieważ po porodzie twój obwód pod biustem się zmniejszy. Jeśli wiesz, że w porównaniu ze stanem sprzed ciąży twój obwód powiększył się niewiele, wystarczy odjąć 5, jeśli natomiast twoje wymiary zwiększyły się znacznie – możesz potrzebować odjąć 15. Dopiero z tak zaniżonym wynikiem pomiaru pod biustem zabierz się do właściwego dobierania rozmiaru biustonosza (zajrzyj do rozdziału „Jak dobrać biustonosz”).

 

Biustonosz do karmienia - mybra.pl

fot.1. Na zdjęciu Rosie bez fiszbin w kolorze fuksjowym

 

W ciągu około miesiąca od porodu twój obwód pod biustem wróci do stanu sprzed ciąży. Dobre biustonosze do karmienia mają długie zapięcia i bardzo duży zakres regulacji – większy niż w codziennych biustonoszach. Tuż po porodzie możesz potrzebować zapinać się luźniej, z czasem przepniesz biustonosz na „ciaśniejsze” haftki.

Gdy już obliczysz rozmiar, na zakończenie zwiększ rozmiar miseczki o 1. Jeśli więc w swoich obliczeniach otrzymałaś rozmiar 70E, kup 70F. Twoje piersi w pierwszym okresie po porodzie z dużym prawdopodobieństwem będą o ok. rozmiar większe, niż w chwili pomiaru miesiąc przed porodem.

Reaguj na zmiany wymiarów

Twój biust w trakcie karmienia może dalej zmieniać rozmiar. Możesz na przykład schudnąć – wówczas biustonosz może stać się za luźny pod biustem i twoje piersi przestaną być dobrze podtrzymywane. Może także zmieniać się rozmiar samych piersi. Pamiętaj, że miseczki nie mogą być za ciasne – grozi to zatorami. Jeśli w twoim biustonoszu do karmienia jest ci za ciasno lub za luźno, bądź piersi są ściśnięte miseczkami, koniecznie dobierz i kup nowy stanik.

Brafitterka radzi:

Jeśli już karmisz i kupujesz nowy biustonosz do karmienia, przymierz go przed karmieniem. Wtedy miseczki powinny być dopasowane.

Po karmieniu miseczki staną się luźniejsze. Jednak twój biustonosz musi pasować na twoje piersi w czasie, kiedy są wypełnione mlekiem.

 

Stanik do karmienia na fiszbinach czy bez?

Wiele kobiet wybiera biustonosze do karmienia bez fiszbin (takie, jak np. biustonosz Rosie czy biustonosz Dotty marki Freya) na sam początek laktacji, gdy wahania rozmiaru piersi są duże i mało przewidywalne, a karmienie często odbywa się na leżąco. Biustonosze do karmienia bez fiszbin dają ci większą swobodę w dobraniu rozmiaru – nie musisz się martwić, że fiszbiny będą cię uciskać. Nadają się także do spania.

Biustonosze do karmienia na fiszbinach (takie jak biustonosz Pure marki Freya) zaś dobrze się sprawdzają w późniejszym okresie karmienia. Ich rozmiar trzeba dopasować bardzo dokładnie ze względu na fiszbiny. Fiszbiny nie mogą w żadnym wypadku uciskać piersi, gdyż grozi to zatorami. Nie ma jednak żadnych przeszkód, byś nosiła biustonosz do karmienia na fiszbinach, jeśli właściwie dobierzesz rozmiar miseczki – tak, by fiszbiny przylegały do klatki piersiowej wokół piersi, ale nie uciskały samych piersi.

Biustonosz do karmienia - mybra.pl

fot.2. Na zdjęciu model Pure na fiszbinach w kolorze cielistym

 

Nie warto za wszelką cenę unikać fiszbin – dzięki nim biustonosz skuteczniej podtrzymuje biust, zwłaszcza w większych wymiarach. Producenci biustonoszy do karmienia często stosują też bardziej elastyczne, miękkie fiszbiny niż w biustonoszach codziennych.

 

Zobacz wszystkie biustonosze do karmienia!

 

Polecane

Dotty biustonosz do karmienia WYPRZEDAŻ

Dotty biustonosz do karmienia WYPRZEDAŻ

Cena regularna: 178,00 zł brutto80,10 zł brutto801 pkt.
Pure biustonosz do karmienia

Pure biustonosz do karmienia

Cena regularna: 253,00 zł brutto227,70 zł brutto2277 pkt.
Pure biustonosz do karmienia - czarny

Pure biustonosz do karmienia - czarny

Cena regularna: 253,00 zł brutto227,70 zł brutto2277 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 2522 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Szybko sprawnie bez zastrzeżeń
2024-05-21
Wszystko ok, bardzo polecam
pixel