Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak Dzień Kobiet obchodzny jest na świecie?

2023-09-28
Jak Dzień Kobiet obchodzny jest na świecie?

Geneza tego wyjątkowego święta sięga początku XX wieku i Ameryki Północnej. W Polsce natomiast najhuczniej obchodzone było w okresie PRL. Dzień Kobiet – bo o nim mowa – w różnych zakątkach świata przybiera nieco inne formy. Po szczegóły – zapraszamy do dzisiejszego wpisu.

Zacznijmy od rodzimej Polski. Większość osób, mając na myśli Dzień Kobiet, przenosi się do czasów PRL-u. To właśnie wtedy dzień kobiet obchodzony był najhuczniej, a w zakładach pracy czy szkołach – miał charakter obowiązkowy! Z uwagi na brak produktów luksusowych w sklepach, zwyczajowo Panie otrzymywać miały goździki, rajstopy, kawę, a także inne produkty codziennego użytku, takie jak ręczniki, ścierki czy mydło. <

Obecnie nadal święto to cieszy się w Polsce dużą popularnością. I choć nie jest obchodzone tak hucznie, wręczenie goździka czy bombonierki należy do dobrego tonu.

Dzień kobiet w PRL-u obchodzony był hucznie.

We Włoszech metropolie udekorowane zostają okolicznościowymi plakatami. Same Panie liczyć mogą na darmowy bukiet kwiatów lub gałązki akacji srebrzystej. W przeciwieństwie do np. Polski, we Włoszech także kobiety nawzajem obdarowują się upominkami.

W Rosji dzień kobiet trzyma się mocno! Świadczyć może o tym fakt, iż 8 marca jest dniem wolnym od pracy! Podobnie jak we Włoszech tak i w Rosji, Panie liczyć mogą na gałązki akacji srebrzystej.

Na przeciwległym biegunie jest Iran. Muzułmańskie podejście do kobiet znane jest większości z nas. I w tym przypadku jest podobnie – dzień kobiet w Iranie jest całkowicie zakazany, a nieposzanowanie tego zakazu – surowo karane.

Przykład Iranu pokazuje ogrom różnic kulturowych

Ciekawy przypadek reprezentuje sobą Francja. Z jednej strony 8 marca jest dniem wielu okazji i zniżek, a o samym święcie jest głośno w mediach. Z drugiej strony Francuski nie mogą co liczyć na upominki od panów – taka forma obchodzenia święta nie przyjęła się tam zbyt dobrze.

W Państwie Środka, czyli Chinach , kobiety liczyć mogą na skrócenie dnia pracy o połowę! Biorąc pod uwagę tamtejszy etos pracy, jest to znaczący gest w stronę zapracowanych i często niedocenianych Chinek.

Dzień kobiet stanowi znakomitą okazję do dialogu na temat równouprawnienia płci, dlatego też między innymi w tym dniu organizowane są liczne akcje i manifestacje poruszające ten problem. Przykład Iranu pokazuje jak wiele w tej kwestii jest jeszcze do zrobienia.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 2610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Bardzo szybka wysyłka i odpowiedzi na maile, nie miałam żadnych problemów, czysta radość :)
2024-07-05
Doskonale
pixel