Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego warto badać piersi?

2013-10-03
Dlaczego warto badać piersi?

Trzeba się badać! - słyszymy. To oczywiste - profilaktyka zawsze lepsza jest od leczenia, a wczesne wykrywanie, i tak dalej, i tak dalej. Kiwamy głową potwierdzająco i niestety na tym u wielu z nas się kończy. Dlaczego? Nic nie robimy, bo tak naprawdę nie wierzymy, że to ważne i że naprawdę ma sens. Wiecznie nie mamy czasu, zawsze jest coś ważniejszego niż badanie - czy chodzi o USG, mammografię, czy zwykłe samobadanie, które każda z nas powinna robić raz w miesiącu. Nawyk badania, jak każdy nowy nawyk, trudno nam wprowadzić w życie, jeśli nie czujemy, po co właściwie mamy to robić. No więc po co? Dlaczego właściwie warto się badać?

 

W poprzednim artykule wspominaliśmy o akcji Dotykam=Wygrywam i związanym z nią konkursie. Zadanie brzmi: Nagrajcie krótki, maksymalnie 1-minutowy filmik, w którym zachęcacie kobiety do regularnego wykonywania samobadania piersi i zamieście go na www.dotykamwygrywam.pl (nie trzeba mieć kamery - wystarczy telefon komórkowy z funkcją filmików). Do wygrania atrakcyjne nagrody, takie jak aż 10 kompletów bielizny :-) Konkurs cały czas trwa i trwać będzie do 20 października. Niezależnie od tego, czy chcecie wziąć w nim udział, czy nie - na pewno chciałybyście móc łatwo odpowiedzieć - czy sobie, czy innym - dlaczego warto regularnie badać piersi? Poniżej - specjalnie dla Was krótka ściągawka-motywator :-)

 

 

 

Bo wczesne stadia choroby nie dają żadnych objawów.

 

Czy wiecie, że początkowe stadium rozwoju nowotworu piersi, czyli zanim guzek osiągnie ok. 1 cm średnicy, trwa aż kilka lat? W tym czasie nie odczuwamy zupełnie żadnych objawów. Nic się nie dzieje! Nie wiemy, że coś dzieje się w naszej piersi, póki jej nie zbadamy. Niestety, im zmiana jest większa, tym bardziej tempo jej rozwoju wzrasta. Im jest większa, tym trudniej ją wyleczyć. Tymczasem jedynym sposobem wykrycia guzka w piersi jest badanie.

 

 

Bo to właśnie w tym, początkowym stadium, nowotwór jest uleczalny. 

 

Rak piersi wykryty w początkowym stadium jego rozwoju, czyli póki guzek jest mały, daje 90% szans na trwałe wyleczenie. To bardzo dużo. Jeśli więc wyłapiemy zmianę zanim urośnie, mamy olbrzymią szansę uratować swoje zdrowie, a nawet życie. Ani zabiegi chirurgiczne, ani chemioterapia, choć konieczne, nie są obojętne dla zdrowia, a im bardziej zaawansowany nowotwór, tym leczenie musi być bardziej intensywne. Dlatego naprawdę warto wykryć guzek, póki jest mały!

 

 

Bo nie ma się czego bać.

 

To naturalne, że boimy się nowotworu, ale nie bójmy się badać dlatego, że „a nuż coś wykryjemy” i będziemy miały problem. Brak wiedzy nie uchroni nas przed chorobą, a wręcz przeciwnie - może nas kosztować nawet życie! Naprawdę nie trzeba bać się badania piersi - większość wykrywanych przez nas zmian w piersiach jest łagodna i niegroźna. Czasem jednak zdarza się, że w piersi zaczyna rozwijać się nowotwór - badania służą temu, by wykryć go jak najwcześniej, by jak najszybciej przystąpić do leczenia, gdy jest na to najlepszy moment - i pozostać zdrową!

 

 

Bra-fitterki w natarciu!

 

Bra-fitterki, czyli specjalistki doboru biustonosza, to osoby, które na co dzień mają do czynienia z kobietami i ich biustami. O piersiach powinny wiedzieć wszystko. Rozmowy w przymierzalniach - czy to „realnych”, w sklepach stacjonarnych, czy to w wirtualnych przymierzalniach sklepów internetowych - często dotyczą kształtu, urody, kondycji naszych piersi - po to, by dobrać odpowiedni dla nich biustonosz. To może być także okazja do tego, by podzielić się wiedzą na temat badania piersi, czy tylko mimochodem nawiązać do tematu badań i profilaktyki. W ramach akcji Dotykam=Wygrywam personel myBra wziął udział w specjalnie organizowanych szkoleniach w Centrum Profilaktyki Nowotworów w warszawskim Centrum Onkologii. Uczyliśmy się między innymi, jak wykrywać guzki w piersiach - na specjalnych fantomach. Ale przede wszystkim zostaliśmy bardzo dogłębnie przekonani, dlaczego warto je badać :-) Tą świeżo zdobytą wiedzą, jak widzicie, chętnie się dzielimy :-)

 

 

Polecamy więc, przede wszystkim, badanie się :-) A poza tym - konkurs. A jeśli nie konkurs, to może zakupy? Przypominamy, że do każdego zakupu biustonoszy Panache otrzymacie zawieszki pod prysznic z instruktażem wykonania samobadania piersi. Zapraszamy Was także po idealnie dopasowane, różowe biustonosze z oferty Panache: Jasmine i Marcie – kupując je, wspieracie Fundację Rak’n’Roll.

 

Profilaktyka może zaczynać się od stanika - ale nie powinna się na nim kończyć! Zgadzacie się z nami?

 

Czy badacie swoje piersi?

Pokaż więcej wpisów z Październik 2013
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 2610 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Bardzo szybka wysyłka i odpowiedzi na maile, nie miałam żadnych problemów, czysta radość :)
2024-07-06
Bardzo polecam!
pixel