Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak poznać, czy mój biustonosz jest dobry?

Jak poznać, czy mój biustonosz jest dobry?

 

Czy mój biustonosz jest dobry?


Co to znaczy: prawidłowo dobrany biustonosz? Nie chodzi tylko o twarzową koronkę czy zgrabny krój. Oprócz sprecyzowania jego przeznaczenia (np. biustonosz na co dzień albo do uprawiania sportu), co samo w sobie nie powinno sprawić nikomu problemu, równie ważne, a może nawet ważniejsze jest to, by rozmiar stanika pasował do naszych wymiarów. Po czym więc poznajemy biustonosz w dobrym rozmiarze? Aby spełniał swoją funkcję, czyli skutecznie podtrzymywał nasze piersi i zapewniał nam wygodę i dobre samopoczucie, dobry biustonosz musi spełniać trzy warunki:

  • prawidłowy rozmiar pod biustem (długość pasa biustonosza)
  • odpowiednia wielkość miseczek
  • właściwa długość ramiączek.

Brafitterka radzi:

Jak poznać, czy twój biustonosz jest dobry? Pamiętaj - w dobrym biustonoszu:

  • Tył biustonosza nie podchodzi na plecach do góry. Znajduje się na tym samym poziomie, co przód.
  • Miseczki mieszczą całe piersi. Piersi nie tworzą wybrzuszeń nad miseczkami.
  • Fiszbiny przylegają do klatki piersiowej wokół piersi. Nie odstają ani nie nachodzą na piersi. Po bokach celują mniej więcej w środek pachy.
  • Ramiączka unoszą piersi, ale nie wpijają się boleśnie w ramiona. Nie powinny dać się podciągnąć więcej niż 4 palce nad ramię.

 

Pas biustonosza

Jeśli masz dobrze dobrany rozmiar pod biustem, pas biustonosza (czyli jego boki i tył) jest na tym samym poziomie, co przód biustonosza. Pas ten mocno trzyma się ciała, a przy skróceniu ramiączek nie przesuwa się na plecach do góry w kierunku łopatek. Dzięki temu twój biust jest uniesiony i podtrzymany. Jednocześnie rozmiar pod biustem musi być dobrany tak, by bezwzględnie pozwalać na swobodne, głębokie oddychanie.

 

MyBra - prawidłowo dobrany biustonosz 

fot. 1. W prawidłowo dobranym biustonoszu pas leży na tym samym poziomie z przodu i z tyłu. 

 

MyBra - prawidłowo dobrany biustonosz

fot. 2. W prawidłowo dobranym biustonoszu tył leży równo i nie podnosi się ku górze.

 

Miseczki

Miseczki, które są odpowiedniej wielkości, rozdzielają piersi, a fiszbiny przylegają gładko do klatki piersiowej. Nie mogą w żadnym miejscu leżeć na piersiach. Fiszbiny między piersiami powinny przylegać do mostka (w niektórych modelach mogą od mostka odstawać, ale tylko nieznacznie). 

 

MyBra - biustonosz - piersi są rozdzielone

fot. 3. W prawidłowo dobranym biustonoszu piersi są rozdzielone, a fiszbiny pomiędzy piersiami przylegają do mostka.

 

Pod piersiami fiszbiny powinny leżeć na żebrach tuż przy granicy piersi, a za piersią końcówka drutu powinna celować w środek pachy. Od tej ostatniej zasady mogą być wyjątki - przy małych piersiach końcówka fiszbiny może znajdować się bliżej, jednak w żadnym przypadku nie powinna nachodzić na pierś.

 

końcówka fiszbiny z boku celuje w środek pachy

fot. 4. W prawidłowo dobranym biustonoszu końcówka fiszbiny z boku celuje w środek pachy.

 

W prawidłowo dobranych miseczkach biust nie może się z miseczek wylewać, tworzyć wybrzuszeń nad górną krawędzią miseczek. Linia piersi z profilu powinna być gładka, tak jak na zdjęciu powyżej.

 

Masz wątpliwości? Zadaj pytanie brafitterce!

 

Ramiączka

Ramiączka powinny mieć taką długość, by piersi były uniesione. Najczęściej mówi się, że w dobrym biustonoszu szczyt piersi (brodawka), gdy patrzymy z profilu, powinien znajdować się w połowie wysokości między łokciem a ramieniem. Kobiety mają jednak różną budowę i piersi osadzone na różnych wysokościach - często ta optymalna wysokość znajduje się wyżej. Każda z nas musi więc znaleźć swój ramiączkowy „złoty środek” - czyli taki poziom uniesienia biustu, z którym dobrze się czuje. Pamiętajmy tylko, że piersi w biustonoszu nie powinny leżeć na brzuchu!

Prawidłowo wyregulowane ramiączka nie powinny dać się podciągnąć bardziej, niż na około 4 palce nad ramię. Nie powinny też być zbyt krótkie. Zbyt mocno skrócone ramiaczka uwierają boleśnie w ramiona. Przy ciężkim biuście i wrażliwej skórze warto wybierać modele o nieco szerszych ramiączkach.

 

MyBra - prawidłowo wyregulowane ramiączka

fot. 5. Prawidłowo wyregulowane ramiączka nie powinny dać się podciągnąć bardziej niż na około 4 palce nad ramię.  

 

Dobry biustonosz - dobre samopoczucie!

Dobry biustonosz powinien zapewniać ci całkowitą swobodę ruchów, pewność i dobre samopoczucie w każdej sytuacji. Żeby tak było, powinien w znacznym stopniu unieruchamiać piersi. Dzięki dobremu biustonoszowi piersi nie skaczą ani nie kołyszą się przy każdym ruchu. Piersi nie powinny z niego wypadać nawet, gdy się schylasz. Ta właściwość jest szczególnie ważna w przypadku biustonoszy sportowych, gdzie utrzymanie stanika w optymalnej pozycji często jest warunkiem koniecznym do poprawnego wykonania danego ćwiczenia.

Dobry biustonosz powinien spełniać swoje zadania i być przy tym tak wygodny, byś mogła zapomnieć, że w ogóle masz go na sobie!

 

wygodny biustonosz MyBra

 

Problemy? Sprawdź, jak im zaradzić!

Jeśli twój biustonosz nie spełnia któregoś z warunków, to znaczy, że nie jest właściwie dopasowany. Na czym polega problem i jak mu zaradzić - przeczytasz w rozdziale „Dlaczego mój biustonosz źle leży? Objawy niewłaściwego dopasowania”.

Zobacz na filmie

Oprócz tego - zapraszamy do naszych filmów. Na poniższych trzech filmach nasza ekspertka, znana bra-fitterka Maria „Maheda” Dastych, pokazuje na konkretnych przykładach, po czym poznajemy, czy biustonosz jest za duży czy za mały. Objawy te różnią się w zależności od tego, czy mamy mały, średni, czy duży biust. 

 

 

 

Rzecz jasna, oprócz rozmiaru ważny jest także krój stanika. Powinien on być dostosowany do naszych kształtów i potrzeb. Ważne są też materiały. Powinny być przyjazne dla skóry, odpowiednio trwałe i o podatności na rozciąganie dostosowanej do ciężaru naszego biustu.

 

Zobacz nasze pozostałe filmy instruktażowe!

Polecane

Deco biustonosz plunge - czarny

Deco biustonosz plunge - czarny

Cena regularna: 241,00 zł brutto216,90 zł brutto2169 pkt.
Deco biustonosz plunge - cielisty

Deco biustonosz plunge - cielisty

Cena regularna: 241,00 zł brutto216,90 zł brutto2169 pkt.
Clara biustonosz full-cup - cielisty

Clara biustonosz full-cup - cielisty

Cena regularna: 244,00 zł brutto231,80 zł brutto2318 pkt.
Panache Sport biustonosz bez fiszbin - czarny

Panache Sport biustonosz bez fiszbin - czarny

Cena regularna: 284,00 zł brutto269,80 zł brutto2698 pkt.
Cate biustonosz full cup - czarny

Cate biustonosz full cup - czarny

Cena regularna: 253,00 zł brutto227,70 zł brutto2277 pkt.
Cate biustonosz full cup - cielisty

Cate biustonosz full cup - cielisty

Cena regularna: 253,00 zł brutto227,70 zł brutto2277 pkt.
Envy biustonosz - granatowy

Envy biustonosz - granatowy

Cena regularna: 229,00 zł brutto217,55 zł brutto2175.50 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 2578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Ekspresowa realizacja zamówienia, towar dobrze zabezpieczony do wysyłki. Polecam.
2024-06-24
Wszystko bardzo dobrze, dziękuję :)
pixel