Dobry biustonosz plus size. Jaki powinien być?
JAK SIĘ MIERZYĆ I DOBRAĆ ROZMIAR?
JAK DOBRZE ZAŁOŻYĆ BIUSTONOSZ?
CZY MÓJ BIUSTONOSZ JEST DOBRY?
RODZAJE BIUSTONOSZY
BIELIZNA PLUS SIZE
BIUST W SPORCIE
BIUSTONOSZ A NASZE CIAŁO
BIUSTONOSZE DO ZADAŃ SPECJALNYCH
PORADY
WIDEO PORADNIKI
METAMORFOZY KLIENTEK MYBRA
Rozmiary biustonoszy, które zaliczamy do plus size – zwykle są to 85 i więcej pod biustem – oferuje wiele firm bieliźniarskich. Nie zawsze więc musisz szukać specjalistycznych marek plus size. Co jednak warto sprawdzić, kupując biustonosz dla siebie, gdy masz duże wymiary?
W Twoim rozmiarze
Upewnij się, że w ofercie dostępny jest Twój rozmiar. Nie kupuj biustonosza „trochę za małego”, licząc, że być może się zmieścisz, tak samo unikaj biustonoszy za luźnych pod biustem. O tym, jak dobrać rozmiar biustonosza, gdy jesteś plus size, przeczytaj w rozdziale „Jestem plus size – jak dobrać biustonosz?”
Z materiałów dobrej jakości
Materiały, z których wyprodukowano biustonosz w rozmiarze 75D, mogą zupełnie nie sprawdzić się w rozmiarze 95F ze względu na większe obciążenia, którym poddawany jest biustonosz w tym większym rozmiarze. Chodzi zarówno o ciężar samego biustu, jak i większą długość pasa obwodu (dłuższy pas materiału proporcjonalnie bardziej się rozciąga). Dobrzy producenci biustonoszy (czyli tacy, których produkty znajdziesz u nas) dbają o to, by materiały, z których uszyty jest biustonosz, były dostosowane do wymagań rozmiarów, w których można go kupić. Niżej dowiesz się, na które części biustonosza dla wymiarów plus size zwrócić szczególną uwagę.
Brafitterka radzi: | |
Biustonosz w dużym rozmiarze nie może być uszyty z takich samych materiałów, jak biustonosz na mały rozmiar. Dobrzy producenci biustonoszy o tym wiedzą. Dostosowują krój i materiały do konkretnego rozmiaru (np. szerokość ramiączek, stabilizujące podszycie miseczek).
|
Solidny styl
Zwróć uwagę, czy dzianina, z której zrobione są skrzydełka tylne, nie jest zbyt cienka, wiotka, rozciągliwa. Skrzydełka nie mogą być też zbyt wąskie (lepsze jest trzyhaftkowe zapięcie). Może Ci się wydawać, że w bardziej rozciągliwym biustonoszu będzie Ci wygodniej. Niestety nie - zbyt łatwo rozciągający się pas biustonosza szybko dojdzie do granicy swojego rozciągnięcia i może wpijać się w ciało. Szukaj szerokich, stabilnych tyłów, które dobrze rozłożą ciężar na większej powierzchni twojego ciała i nie zamienią się w „sznurki” przy naciągnięciu.
Mocne i wygodne ramiączka
Przyjrzyj się, czy ramiączka w twoim biustonoszu nie są zbyt elastyczne ani za wąskie. Nie muszą one jednak być ekstremalnie szerokie. Większa część podtrzymania piersi spoczywa i tak na pasie biustonosza i miseczkach – ramiączka w dobrym biustonoszu podnoszą ok. 20% ciężaru. Weź jednak pod uwagę, że przy dużej wadze biustu te 20% może jednak oznaczać spore obciążenie.
fot.1. Na zdjęciu - Candi od Sculptresse (Panache)
Dobrzy producenci różnicują szerokość, a czasem także materiał ramiączek w zależności od rozmiaru biustonosza. Producenci wyspecjalizowani w dużych rozmiarach biustonoszy (na przykład firma Elomi) stosują grubsze i mocniejsze gumki, dostosowane szerokością do ciężaru biustu, który dany biustonosz ma podtrzymać. Niektóre marki stosują ramiączka z miękką, amortyzującą wyściółką (Panache, Sculptresse).
Stabilne miseczki
Biustonosze w dużych rozmiarach zwykle uszyte są z solidniejszych, mocniejszych materiałów, które mniej się naciągają – dotyczy to także miseczek. W przypadku miękkiego biustonosza zwłaszcza dolna część miseczek powinna być uszyta z mocnej dzianiny (np. simplex, dzianina laminowana), która mało się naddaje. Część górna może być lżejsza, półprzejrzysta, choć często się zdarza, że haft czy koronka w tym miejscu podszyte są stabilizującą warstwą tiulu. Są jednak wyjątki od tej reguły – na przykład model Chi Chi marki Sculptresse ma u góry elastyczną koronkę. Dobry krój miseczek i bardzo stabilna część dolna sprawiają, że u góry można pozwolić sobie na lżejszy materiał.
Odpowiedni krój
Firmy, które specjalizują się w biustonoszach w dużych rozmiarach zarówno pod biustem, jak i w biuście, stosują trochę inne kroje miseczek niż inne. Starają się szczególnie uwzględnić potrzeby kobiet o dużych wymiarach. Kroje dla sylwetek plus size przeważnie są bardziej zabudowane, co nie znaczy jednak, że nie zdarzają się biustonosze do dekoltów. Miseczki są na przykład krojone w taki sposób, by uwzględnić większą ilość tkanki tłuszczowej w okolicy pachy (marka Elomi). Ramiączka wyprowadzane są bliżej środka miseczki, tak by skuteczniej podnieść większy ciężar, a przy tym by nie uwierały w pachę.
Dlatego, jeśli twoje wymiary pozwalają Ci wybrać między marką „regularną”, a kierowaną specjalnie do klientek plus size – sprawdź, która będzie odpowiadała Ci bardziej. Czasem te bardziej wyspecjalizowane sprawdzą się lepiej ze względu właśnie na różnice w krojach czy różne sprytne rozwiązania. O tym, co ciekawego oferują marki plus size, przeczytasz w rozdziale „Polecane biustonosze plus size”.