Jak poznać, czy mój biustonosz jest dobry?
JAK SIĘ MIERZYĆ I DOBRAĆ ROZMIAR?
JAK DOBRZE ZAŁOŻYĆ BIUSTONOSZ?
CZY MÓJ BIUSTONOSZ JEST DOBRY?
RODZAJE BIUSTONOSZY
BIELIZNA PLUS SIZE
BIUST W SPORCIE
BIUSTONOSZ A NASZE CIAŁO
BIUSTONOSZE DO ZADAŃ SPECJALNYCH
PORADY
WIDEO PORADNIKI
METAMORFOZY KLIENTEK MYBRA
Co to znaczy: prawidłowo dobrany biustonosz? Nie chodzi tylko o twarzową koronkę czy zgrabny krój. Oprócz sprecyzowania jego przeznaczenia (np. biustonosz na co dzień albo do uprawiania sportu), co samo w sobie nie powinno sprawić nikomu problemu, równie ważne, a może nawet ważniejsze jest to, by rozmiar stanika pasował do naszych wymiarów. Po czym więc poznajemy biustonosz w dobrym rozmiarze? Aby spełniał swoją funkcję, czyli skutecznie podtrzymywał nasze piersi i zapewniał nam wygodę i dobre samopoczucie, dobry biustonosz musi spełniać trzy warunki:
- prawidłowy rozmiar pod biustem (długość pasa biustonosza)
- odpowiednia wielkość miseczek
- właściwa długość ramiączek.
Brafitterka radzi: | |
Jak poznać, czy twój biustonosz jest dobry? Pamiętaj - w dobrym biustonoszu:
|
Pas biustonosza
Jeśli masz dobrze dobrany rozmiar pod biustem, pas biustonosza (czyli jego boki i tył) jest na tym samym poziomie, co przód biustonosza. Pas ten mocno trzyma się ciała, a przy skróceniu ramiączek nie przesuwa się na plecach do góry w kierunku łopatek. Dzięki temu twój biust jest uniesiony i podtrzymany. Jednocześnie rozmiar pod biustem musi być dobrany tak, by bezwzględnie pozwalać na swobodne, głębokie oddychanie.
fot. 1. W prawidłowo dobranym biustonoszu pas leży na tym samym poziomie z przodu i z tyłu.
fot. 2. W prawidłowo dobranym biustonoszu tył leży równo i nie podnosi się ku górze.
Miseczki
Miseczki, które są odpowiedniej wielkości, rozdzielają piersi, a fiszbiny przylegają gładko do klatki piersiowej. Nie mogą w żadnym miejscu leżeć na piersiach. Fiszbiny między piersiami powinny przylegać do mostka (w niektórych modelach mogą od mostka odstawać, ale tylko nieznacznie).
fot. 3. W prawidłowo dobranym biustonoszu piersi są rozdzielone, a fiszbiny pomiędzy piersiami przylegają do mostka.
Pod piersiami fiszbiny powinny leżeć na żebrach tuż przy granicy piersi, a za piersią końcówka drutu powinna celować w środek pachy. Od tej ostatniej zasady mogą być wyjątki - przy małych piersiach końcówka fiszbiny może znajdować się bliżej, jednak w żadnym przypadku nie powinna nachodzić na pierś.
fot. 4. W prawidłowo dobranym biustonoszu końcówka fiszbiny z boku celuje w środek pachy.
W prawidłowo dobranych miseczkach biust nie może się z miseczek wylewać, tworzyć wybrzuszeń nad górną krawędzią miseczek. Linia piersi z profilu powinna być gładka, tak jak na zdjęciu powyżej.
Masz wątpliwości? Zadaj pytanie brafitterce!
Ramiączka
Ramiączka powinny mieć taką długość, by piersi były uniesione. Najczęściej mówi się, że w dobrym biustonoszu szczyt piersi (brodawka), gdy patrzymy z profilu, powinien znajdować się w połowie wysokości między łokciem a ramieniem. Kobiety mają jednak różną budowę i piersi osadzone na różnych wysokościach - często ta optymalna wysokość znajduje się wyżej. Każda z nas musi więc znaleźć swój ramiączkowy „złoty środek” - czyli taki poziom uniesienia biustu, z którym dobrze się czuje. Pamiętajmy tylko, że piersi w biustonoszu nie powinny leżeć na brzuchu!
Prawidłowo wyregulowane ramiączka nie powinny dać się podciągnąć bardziej, niż na około 4 palce nad ramię. Nie powinny też być zbyt krótkie. Zbyt mocno skrócone ramiaczka uwierają boleśnie w ramiona. Przy ciężkim biuście i wrażliwej skórze warto wybierać modele o nieco szerszych ramiączkach.
fot. 5. Prawidłowo wyregulowane ramiączka nie powinny dać się podciągnąć bardziej niż na około 4 palce nad ramię.
Dobry biustonosz - dobre samopoczucie!
Dobry biustonosz powinien zapewniać ci całkowitą swobodę ruchów, pewność i dobre samopoczucie w każdej sytuacji. Żeby tak było, powinien w znacznym stopniu unieruchamiać piersi. Dzięki dobremu biustonoszowi piersi nie skaczą ani nie kołyszą się przy każdym ruchu. Piersi nie powinny z niego wypadać nawet, gdy się schylasz. Ta właściwość jest szczególnie ważna w przypadku biustonoszy sportowych, gdzie utrzymanie stanika w optymalnej pozycji często jest warunkiem koniecznym do poprawnego wykonania danego ćwiczenia.
Dobry biustonosz powinien spełniać swoje zadania i być przy tym tak wygodny, byś mogła zapomnieć, że w ogóle masz go na sobie!
Problemy? Sprawdź, jak im zaradzić!
Jeśli twój biustonosz nie spełnia któregoś z warunków, to znaczy, że nie jest właściwie dopasowany. Na czym polega problem i jak mu zaradzić - przeczytasz w rozdziale „Dlaczego mój biustonosz źle leży? Objawy niewłaściwego dopasowania”.
Zobacz na filmie
Oprócz tego - zapraszamy do naszych filmów. Na poniższych trzech filmach nasza ekspertka, znana bra-fitterka Maria „Maheda” Dastych, pokazuje na konkretnych przykładach, po czym poznajemy, czy biustonosz jest za duży czy za mały. Objawy te różnią się w zależności od tego, czy mamy mały, średni, czy duży biust.
Rzecz jasna, oprócz rozmiaru ważny jest także krój stanika. Powinien on być dostosowany do naszych kształtów i potrzeb. Ważne są też materiały. Powinny być przyjazne dla skóry, odpowiednio trwałe i o podatności na rozciąganie dostosowanej do ciężaru naszego biustu.