Jak się mierzyć pod biustem
JAK SIĘ MIERZYĆ I DOBRAĆ ROZMIAR?
JAK DOBRZE ZAŁOŻYĆ BIUSTONOSZ?
CZY MÓJ BIUSTONOSZ JEST DOBRY?
RODZAJE BIUSTONOSZY
BIELIZNA PLUS SIZE
BIUST W SPORCIE
BIUSTONOSZ A NASZE CIAŁO
BIUSTONOSZE DO ZADAŃ SPECJALNYCH
PORADY
WIDEO PORADNIKI
METAMORFOZY KLIENTEK MYBRA
Poprawne zmierzenie się pod biustem i w biuście to pierwszy i najważniejszy krok ku drodze do wyboru optymalnego biustonosza.
Aby określić, jaki rozmiar stanika powinnyśmy nosić, najpierw trzeba zmierzyć się pod biustem. Wynik tego pomiaru pozwoli nam ustalić rozmiar pod biustem. Potem trzeba zmierzyć się w biuście, a następnie obliczyć rozmiar miseczki.
Brafitterka radzi: | |
Pomiar pod biustem to pierwszy etap w ustalaniu rozmiaru biustonosza. To punkt wyjścia do ustalenia zarówno rozmiaru pod biustem (liczba), jak i rozmiaru miseczki (literka)! Pod biustem zmierz się na gołe ciało, lekko ściskając się miarką - ale bez bólu. Zwróć uwagę, by miarka leżała na równym poziomie z przodu i z tyłu. |
Pod biustem mierzymy się stojąc prosto, bez stanika i bez ubrania, lekko ściskając się miarką. Używamy do tego celu taśmy z podziałką centymetrową, na przykład miarki krawieckiej. Modelka na zdjęciu ma na sobie biustonosz, my jednak powinnyśmy go zdjąć. Taśmę układamy bezpośrednio pod piersiami, dbając, by znajdowała się na tym samym poziomie z przodu i z tyłu.
fot.1. Jak zmierzyć się pod biustem
Co to znaczy „lekko ściskając”?
Ponieważ kobiety mają różną „gęstość” tkanki podskórnej i ciała, trudno jest określić, czy należy się ścisnąć miarą i – jeśli tak – jak bardzo. U pań, które mają ciało twarde, „nabite”, wystarczy zmierzyć obwód napiętą taśmą, bez dodatkowego jej zaciskania, bo zaciśnięcie sprawi ból. U pań z ciałem miękkim, jakby lejącym się, trzeba tę taśmę ścisnąć lekko tak, żeby się zagłębiła w ciało, nie sprawiając jednak bólu.
Zobacz na filmie!
O tym, jak prawidłowo zmierzyć się zarówno pod biustem, jak i w biuście, przygotowaliśmy dla Was trzy filmy. Pierwszy z nich dotyczy biustów małych, drugi - średnich, trzeci - dużych. Skąd taki podział? W zależności od wielkości biustu, mierzenie nastręcza nam różnych trudności i na różne rzeczy powinnyśmy zwracać szczególną uwagę. W roli ekspertki - znana bra-fitterka, Maria „Maheda” Dastych:
Jak określić rozmiar pod biustem?
Jeśli mierzymy się miarką krawiecką, od zmierzonego obwodu w centymetrach odejmujemy trzy, a następnie zaniżamy go, jeśli trzeba, do najbliższego rozmiaru pod biustem. Rozmiar pod biustem to liczba - np. 70, 75, 80... A zatem, jeśli np. uzyskamy obwód 81 cm, w większości firm powinny nam odpowiadać staniki z obwodem 75.
Brafitterka radzi: | |
Od uzyskanego wyniku odejmij trzy, a następnie zaokrąglij w dół do najbliższego rozmiaru pod biustem (np. 81-3 = 78, co daje rozmiar 75).
Ta liczba to twój rozmiar pod biustem. |
Pomiary to dopiero punkt wyjścia
Oczywiście – przy doborze rozmiaru pod biustem wiele zależy od wielkości biustu, od noszonego dotychczas rozmiaru stanika, od indywidualnej wrażliwości skóry. Dlatego pamiętajmy, że nasz pomiar to dopiero punkt wyjścia do dobrania właściwego rozmiaru, o którym zadecyduje dopiero przymiarka biustonosza.
Różne też są preferencje kobiet. Z reguły ciaśniejszy rozmiar pod biustem daje mocniejsze uniesienie i podtrzymanie biustu. Jest to szczególnie istotne przy piersiach większych czy niezbyt jędrnych. Mimo to niektóre kobiety wolą mieć luźniejszy rozmiar pod biustem nawet za cenę opadających piersi. Inne dla odmiany przyzwyczajają się do staników ciaśniejszych pod biustem od dotąd noszonych, zwłaszcza jeśli wcześniej noszony obwód pod biustem był wyraźnie zbyt luźny.
Skomplikowany świat współczesnych biustonoszy z jednej strony może wywoływać uczucie zagubienia - ilość typów, krojów i zastosowań (staniki cieliste, staniki sportowe, staniki ślubne i wiele innych) może początkowo zniechęcać, z drugiej, racjonalnie przedstawiony i przyswojony, pozwala na idealne, zgodne ze swoimi preferencjami, dopasowanie biustonosza. Dopasowanie, które jeszcze kilkanaście lat temu, nie byłoby możliwe.