A może by tak… nie nosić stanika?
JAK SIĘ MIERZYĆ I DOBRAĆ ROZMIAR?
JAK DOBRZE ZAŁOŻYĆ BIUSTONOSZ?
CZY MÓJ BIUSTONOSZ JEST DOBRY?
RODZAJE BIUSTONOSZY
BIELIZNA PLUS SIZE
BIUST W SPORCIE
BIUSTONOSZ A NASZE CIAŁO
BIUSTONOSZE DO ZADAŃ SPECJALNYCH
PORADY
WIDEO PORADNIKI
METAMORFOZY KLIENTEK MYBRA
Obok mody na miękkie braletki i lekkie biustonosze bez fiszbin pojawił się ostatnio trend, by wcale nie nosić biustonosza. Właściwie – dlaczego nie? Prawda jest taka, że nie ma żadnej medycznej konieczności, by nosić biustonosz. Jest to wyłącznie nasz wybór, podyktowany względami estetycznymi, modą, zwyczajami i upodobaniami.
Jedyną sytuacją, gdy brak biustonosza może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, jest aktywność sportowa, gdy silne obciążenia niepodtrzymanych piersi, np. przy bieganiu, mogą powodować ich dotkliwe bóle spowodowane nadmiernym rozciąganiem więzadeł. Gdy mamy duży biust, właściwie dobrany biustonosz może też pomóc nam zwalczyć dolegliwości wywołane zgarbioną postawą (aby dowiedzieć się więcej o aparacie więzadłowym piersi oraz jak biustonosz wpływa na postawę ciała, zajrzyj do rozdziału „Czy dobry biustonosz pomaga na bóle pleców?”).
Jeśli jednak wolimy od czasu do czasu, albo na stałe, obchodzić się bez stanika, bo tak nam wygodniej – nic nie stoi na przeszkodzie.
Czy biustonosz może zaszkodzić piersiom?
Tu i ówdzie można spotkać opinie, że biustonosze są szkodliwe dla piersi i mogą powodować różne choroby, w tym nawet raka piersi. Tego typu sensacje można jednak włożyć między bajki. Nie ma żadnych badań potwierdzających związek noszenia lub nie biustonoszy z nowotworami. Spotykamy też twierdzenia o szkodliwości fiszbin, które miałyby uciskać węzły chłonne. To z kolei jest po prostu fizycznie niemożliwe, ponieważ węzły te znajdują się znacznie głębiej, niż ma szansę uciskać jakakolwiek rzecz, którą założymy na nasze ciało.
fot.1. Dobry dobrany biustonosz nie ma prawa nam zaszkodzić. Na zdjęciu - Envy w kolorze różowym
Przy okazji – pamiętaj, że w dobrym biustonoszu fiszbiny nie powinny uciskać piersi. Powinny przylegać do klatki piersiowej wokół piersi, tuż obok nich, bez naciskania na tkankę piersi. Fiszbiny poprawiają podtrzymanie piersi – ich działanie polega na tym, że stanowią rusztowanie dla miseczek, które dzięki fiszbinom obejmują każdą z piersi oddzielnie.
Za mały, uciskający biustonosz – czy to w miseczce, czy pod biustem – może powodować niewygodę, otarcia i ból, ale na pewno nie zafunduje ci groźnej choroby piersi. Wystarczy właściwie go dobrać, by nie doświadczać żadnych dolegliwości.
Brafitterka radzi: | |
Jeśli w twoim biustonoszu jest ci niewygodnie, jeśli bolą cię piersi bądź ramiona, masz otarcia skóry lub odparzenia pod piersiami – koniecznie sprawdź, czy jego rozmiar jest prawidłowo dobrany. Masz wątpliwości? Napisz do mnie: brafitterka@mybra.pl. |
Podsumowując, nie ulegajmy niepotwierdzonym sensacjom i nie rezygnujmy ze stanika z obawy o nasze piersi. Dobrze dobrany biustonosz w niczym nam nie zaszkodzi.
Czy moje piersi szybciej obwisną, gdy będę chodzić bez biustonosza?
Lekarze są zgodni, że na opadanie piersi (ptozę), której najczęściej doświadczamy z wiekiem, wpływają takie czynniki jak: wiek, liczba przebytych ciąż, gwałtowne zmiany wagi i palenie tytoniu. Noszenie lub nie biustonosza nie ma wpływu na ten naturalny proces. Wbrew pozorom, karmienie piersią także nie powoduje opadania piersi – istotnym czynnikiem jest tu wyłącznie sama ciąża.
Przeprowadzono nawet badanie naukowe, w którym zaobserwowano, iż piersi kobiet chodzących bez biustonosza opadają trochę mniej niż u tych, które regularnie noszą stanik! Niestety, brak nam informacji, czy biustonosze wykorzystywane w tym badaniu były prawidłowo dobrane...
Podsumowując – twoje piersi nie zaczną przedwcześnie opadać pod wpływem nienoszenia stanika.
Biustonosz to Twój wybór
Noszenie biustonosza nie jest uniwersalnym zwyczajem. Są na świecie kultury, w których kobiety nie używają staników, a nawet nie zakrywają piersi. W naszym kręgu kulturowym przyjęte jest zakrywanie biustu, a biustonosz jest popularną, codzienną częścią garderoby.
W historii mody trend nienoszenia stanika przewija się jednak regularnie. Korzystają z niego jednak najczęściej kobiety o niewielkich biustach, nie doświadczające niewygody z powodu niepodtrzymanych piersi, na które z kolei uskarżają się właścicielki biustów większych. Podniesione i lekko unieruchomione biustonoszem piersi dają wielu kobietom większą swobodę ruchów, zapobiegają bólom piersi, pomagają utrzymać prawidłową, nie zgarbioną postawę, oddzielają piersi od skóry pod spodem, dzięki czemu mniej się pocimy. Wreszcie – poprawiają samoocenę, nadając smuklejszy wygląd sylwetce.
fot.2. Nie nosić stanika? Jeśli tak nam wygodniej to nic nie stoi na przeszkodzie...
Naszym zdaniem – warto wiedzieć, że mamy wybór. Dla wielu z nas biustonosz może być wygodniejszy, niż jego brak. Warunek jest jeden: musi być właściwie dobrany, zarówno do wymiarów, jak i potrzeb i gustu jego właścicielki.