Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

A może by tak… nie nosić stanika?

A może by tak… nie nosić stanika?

 

Obok mody na miękkie braletki i lekkie biustonosze bez fiszbin pojawił się ostatnio trend, by wcale nie nosić biustonosza. Właściwie – dlaczego nie? Prawda jest taka, że nie ma żadnej medycznej konieczności, by nosić biustonosz. Jest to wyłącznie nasz wybór, podyktowany względami estetycznymi, modą, zwyczajami i upodobaniami.

Jedyną sytuacją, gdy brak biustonosza może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, jest aktywność sportowa, gdy silne obciążenia niepodtrzymanych piersi, np. przy bieganiu, mogą powodować ich dotkliwe bóle spowodowane nadmiernym rozciąganiem więzadeł. Gdy mamy duży biust, właściwie dobrany biustonosz może też pomóc nam zwalczyć dolegliwości wywołane zgarbioną postawą (aby dowiedzieć się więcej o aparacie więzadłowym piersi oraz jak biustonosz wpływa na postawę ciała, zajrzyj do rozdziału „Czy dobry biustonosz pomaga na bóle pleców?”).

Jeśli jednak wolimy od czasu do czasu, albo na stałe, obchodzić się bez stanika, bo tak nam wygodniej – nic nie stoi na przeszkodzie.

Czy biustonosz może zaszkodzić piersiom?

Tu i ówdzie można spotkać opinie, że biustonosze są szkodliwe dla piersi i mogą powodować różne choroby, w tym nawet raka piersi. Tego typu sensacje można jednak włożyć między bajki. Nie ma żadnych badań potwierdzających związek noszenia lub nie biustonoszy z nowotworami. Spotykamy też twierdzenia o szkodliwości fiszbin, które miałyby uciskać węzły chłonne. To z kolei jest po prostu fizycznie niemożliwe, ponieważ węzły te znajdują się znacznie głębiej, niż ma szansę uciskać jakakolwiek rzecz, którą założymy na nasze ciało.

 

A może by tak...nie nosić stanika - mybra.pl

fot.1. Dobry dobrany biustonosz nie ma prawa nam zaszkodzić. Na zdjęciu - Envy w kolorze różowym

 

Przy okazji – pamiętaj, że w dobrym biustonoszu fiszbiny nie powinny uciskać piersi. Powinny przylegać do klatki piersiowej wokół piersi, tuż obok nich, bez naciskania na tkankę piersi. Fiszbiny poprawiają podtrzymanie piersi – ich działanie polega na tym, że stanowią rusztowanie dla miseczek, które dzięki fiszbinom obejmują każdą z piersi oddzielnie.

Za mały, uciskający biustonosz – czy to w miseczce, czy pod biustem – może powodować niewygodę, otarcia i ból, ale na pewno nie zafunduje ci groźnej choroby piersi. Wystarczy właściwie go dobrać, by nie doświadczać żadnych dolegliwości.

Brafitterka radzi:

Jeśli w twoim biustonoszu jest ci niewygodnie, jeśli bolą cię piersi bądź ramiona, masz otarcia skóry lub odparzenia pod piersiami – koniecznie sprawdź, czy jego rozmiar jest prawidłowo dobrany.

Masz wątpliwości? Napisz do mnie: brafitterka@mybra.pl.

 

Podsumowując, nie ulegajmy niepotwierdzonym sensacjom i nie rezygnujmy ze stanika z obawy o nasze piersi. Dobrze dobrany biustonosz w niczym nam nie zaszkodzi.

Czy moje piersi szybciej obwisną, gdy będę chodzić bez biustonosza?

Lekarze są zgodni, że na opadanie piersi (ptozę), której najczęściej doświadczamy z wiekiem, wpływają takie czynniki jak: wiek, liczba przebytych ciąż, gwałtowne zmiany wagi i palenie tytoniu. Noszenie lub nie biustonosza nie ma wpływu na ten naturalny proces. Wbrew pozorom, karmienie piersią także nie powoduje opadania piersi – istotnym czynnikiem jest tu wyłącznie sama ciąża.

Przeprowadzono nawet badanie naukowe, w którym zaobserwowano, iż piersi kobiet chodzących bez biustonosza opadają trochę mniej niż u tych, które regularnie noszą stanik! Niestety, brak nam informacji, czy biustonosze wykorzystywane w tym badaniu były prawidłowo dobrane...

Podsumowując – twoje piersi nie zaczną przedwcześnie opadać pod wpływem nienoszenia stanika.

Biustonosz to Twój wybór

 

Noszenie biustonosza nie jest uniwersalnym zwyczajem. Są na świecie kultury, w których kobiety nie używają staników, a nawet nie zakrywają piersi. W naszym kręgu kulturowym przyjęte jest zakrywanie biustu, a biustonosz jest popularną, codzienną częścią garderoby.

W historii mody trend nienoszenia stanika przewija się jednak regularnie. Korzystają z niego jednak najczęściej kobiety o niewielkich biustach, nie doświadczające niewygody z powodu niepodtrzymanych piersi, na które z kolei uskarżają się właścicielki biustów większych. Podniesione i lekko unieruchomione biustonoszem piersi dają wielu kobietom większą swobodę ruchów, zapobiegają bólom piersi, pomagają utrzymać prawidłową, nie zgarbioną postawę, oddzielają piersi od skóry pod spodem, dzięki czemu mniej się pocimy. Wreszcie – poprawiają samoocenę, nadając smuklejszy wygląd sylwetce.

 

A może by tak...nie nosić stanika - mybra.pl

fot.2. Nie nosić stanika? Jeśli tak nam wygodniej to nic nie stoi na przeszkodzie...

 

Naszym zdaniem – warto wiedzieć, że mamy wybór. Dla wielu z nas biustonosz może być wygodniejszy, niż jego brak. Warunek jest jeden: musi być właściwie dobrany, zarówno do wymiarów, jak i potrzeb i gustu jego właścicielki.

 

Polecane

Andorra biustonosz full-cup - biały

Andorra biustonosz full-cup - biały

Cena regularna: 214,00 zł brutto192,60 zł brutto1926 pkt.
Panache Sport biustonosz sportowy - biały

Panache Sport biustonosz sportowy - biały

Cena regularna: 304,00 zł brutto273,60 zł brutto2736 pkt.
Deco biustonosz plunge - czarny

Deco biustonosz plunge - czarny

Cena regularna: 233,00 zł brutto209,70 zł brutto2097 pkt.
Envy biustonosz - cielisty

Envy biustonosz - cielisty

Cena regularna: 244,00 zł brutto219,60 zł brutto2196 pkt.
Panache Sport biustonosz bez fiszbin - cielisty

Panache Sport biustonosz bez fiszbin - cielisty

Cena regularna: 304,00 zł brutto273,60 zł brutto2736 pkt.
Jasmine biustonosz - beżowy

Jasmine biustonosz - beżowy

Cena regularna: 264,00 zł brutto237,60 zł brutto2376 pkt.
Envy biustonosz - granatowy

Envy biustonosz - granatowy

Cena regularna: 244,00 zł brutto219,60 zł brutto2196 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 2247 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-03
Nie mam zastrzeżeń. Sprawna wymiana. Biustonosz SUPER!!!
2023-11-25
jestem bardzo zadowolona z przebiegu realizacji zamówienia. Profesjonalizm pod każdym względem.
pixel